„Chłopcy z Placu Broni” – recenzja

Katarzyna Wierzbicka
Maria Zembaty

Recenzja książki „Chłopcy z Placu Broni”

Autorem książki pt. ,,Chłopcy z Placu Broni‘’ jest Ferenc Molnar. W oryginale książka nosi tytuł „A Pál utcai fiúk”, czyli „Chłopcy z ulicy Pawła”. Powieść została wydana w  1907 roku, natomiast w polskim tłumaczeniu ukazała się w 1913 roku. Głównymi bohaterami są Erno Nemeczek, Janosz Boka i Feri Acz. W książce poruszana jest problematyka odwagi, lojalności i honoru.
Akcja książki toczy się w 1889 roku w Budapeszcie.
Historia rozpoczyna się w momencie, gdy kończy się lekcja. Po szkole chłopcy biegną na plac broni. Boka, Czonakosz i Nemeczek idą do ogrodu botanicznego na przeszpiegi chłopców z czerwonymi koszulami, ponieważ czerwone koszule to ich wrogowie, którzy próbują przejąć plac broni. Po wyprawie, na której Nemeczek dwukrotnie wpadł do wody, poważnie zachorował. Wkrótce wrogowie wypowiadają wojnę. Gdy przychodzi dzień wojny, Erno jest już bardzo chory, mimo wszystko zjawia się na polu bitwy i pokonuje Feriego Acza. Chłopcy z placu wygrywają, jednak nie świętują zbyt długo. Okazuje się, że Erno jest tak chory, że nie utrzymuje się na nogach. Dzień później Boka odwiedza Nemeczka, lecz po chwili pobytu chłopiec umiera. W ten sam dzień okazuje się, że plac broni ma zostać sprzedany, bo planowana jest budowa domu. Po pewnym czasie Boka dochodzi do wniosku, że dobrze, że Nemeczek nie dożył tej chwili.

Książka jest bardzo interesująca i wciągająca. Pomimo tego, że od czasu jej napisania minęło ponad sto lat, historia w niej przedstawiona jest nadal aktualna. Bohaterska, ale i tragiczna postawa Nemeczka może być dla nas wzorem. Zachęcamy do sięgnięcia po tę książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *